top of page

Često postavljana pitanja

  • Da li radite samo sa decom sa autizmom?
    Ne. U našoj ordinaciji radimo i sa decom sa drugim razvojnim poremećajima kao što su disharmoničan razvoj, disfazije, poremećaj pažnje, itd. Veoma je bitno da se i ovi problemi rešavaju pravovremeno, jer kasnije mogu dovesti do značajnih poteškoća u svakodnevnom funkcionisanju deteta. Takođe radimo i sa odraslim osobama sa intelektualnim poteškoćama, a imamo i logopedske tretmane za decu urednog razvoja, kao i podršku psihologa deci i roditeljima.
  • Zašto su dijagnostika i tretman pridruženih stanja važni?
    Dijagnostika i tretman pridruženih stanja, ključni su za sveobuhvatno razumevanje i efikasnu podršku osobama sa autizmom. Pridružena stanja, kao što su gastrointestinalni poremećaji i imunološke i metaboličke disfunkcije, često utiču na ponašanje deteta i mogu imitirati ili pojačati simptome autizma poput neodazivanja na ime, povlačenja u sebe i razvoj stereotipija. Analize krvi, urina, i stolice pomažu u identifikaciji ovih smetnji, koje su prema našim i globalnim istraživanjima prisutne kod više od 70% pacijenata, što nam omogućava da prilagodimo ishranu i suplementaciju kako bi se ovi pridruženi problemi rešili na najbolji način. Tretiranjem ovih stanja ne samo da se poboljšava opšte zdravstveno stanje, već i ponašanje deteta, što dovodi do značajnih poboljšanja i u njihovom svakodnevnom funkcionisanju i socijalnoj interakciji.
  • Zašto su redovne kontrole i dolasci na tretmane od ključnog značaja?
    Redovne kontrole i dolasci na tretmane su izuzetno bitni, jer omogućavaju kontinuirano praćenje napretka i prilagođavanje tretmana u skladu sa trenutnim potrebama deteta, naročito kod dece sa autizmom kod kojih simptomi i izazovi mogu biti promenljivi i vrlo često varirati bez nekog vidljivog povoda. Rane intervencije i intenzivni tretmani tokom prvih nekoliko godina terapijskog procesa su posebno važni, jer je to period kada se može najefikasnije uticati na razvoj, pa je investiranje u redovne sesije i pridržavanje preporučenog terapijskog plana vitalno za postizanje optimalnih rezultata, koji onda dugoročno poboljšavaju kvalitet života deteta i njegove porodice.
  • Kako izgleda prvi pregled?
    Preglede vodi dr Milijana Selaković, specijalista psihijatrije razvojnog doba sa preko 40 godina iskustva, u saradnji sa dr sci Katarinom Bojović, logopedom i doktorom bioloških nauka. U skladu sa specijalnim Integrativnim Metodom (SIM) dr Selaković, koji kombinuje tretman pridruženih stanja kod autizma sa logopedskim, defektološkim i psihološkim tretmanima, one zajedno rade na dijagnostici, praćenju napretka i kreiranju planova rehabilitacije. Prvi pregled traje oko sat vremena i potrebno je poneti svu dotadašnju relevantnu medcinsku dokumentaciju. Poželjno je da na pregledu prisustvuju oba roditelja, ali nije obavezno. Ukoliko na pregled dete ne dovodi roditelj ili staratelj, neophodna je njihova pisana saglasnost. Pregled uključuje detaljnu opservaciju deteta, razgovor sa roditeljima i uzimanje anamneze, pregled medicinske dokumentacije i preporuku za laboratorijske analize krvi, urina i stolice radi identifikacije pridruženih stanja. Na osnovu dobijenih rezultata, formira se individualizovani plan tretmana koje sprovodi naš stručni tim: psiholog, logoped, defektolog, specijalista senzorne integracije, specijalista reedukacije psihomotorike, profesor fizičkog vaspitanja i muzikoterapeut. Pregledi se održavaju ponedeljkom, utorkom, sredom i petkom od 9:00 do 15:00, kao i svakog drugog utorka od 14:00 do 20:00. Za zakazivanje nas možete pozvati telefonom ili koristite naš online formular, a mi ćemo Vas kontaktirati sa potvrdom termina što je pre moguće.
  • Koliko je uloga roditelja u rehabilitacionom procesu važna?
    Uloga roditelja u rehabilitacionom procesu je od ključnog značaja. Roditelj je taj koji mora da prepozna prve znake nepravilnog razvoja deteta i da se pravovremeno obrati za pomoć. Budući da su roditelji oni koji najviše vremena provode sa decom, izuzetno je bitno da u svom svakodnevnom životu primenjuju ono na čemu se sa detetom radi na tretmanima i što im stručnjaci savetuju. Samo se na taj način može postići maksimalan efekat u rehabilitaciji.
  • Šta podrazumeva timska, a šta pojedinačna procena?
    Timska procena podrazumeva pregled od strane celokupnog tima: dečjeg psihijatra, psihologa, logopeda i defektologa. Procena se sastoji od po dva termina sa svakim od navedenih članova tima. S obzirom na to da ovakva procena uključuje ukupno osam termina, optimalno trajanje je pet dana. Na kraju procesa, dobija se kompletna procena stanja deteta uz pisani izveštaj od svakog člana tima, kao i preporuke za dalji rad. Pojedinačna procena podrazumeva po dva termina sa odabranim stručnjakom (psiholog, logoped, defektolog, specijalista senzorne integracije) nakon čega se dobija detaljni pisani izveštaj i preporuke za dalji rad.
  • Kako promene u ishrani mogu da pomognu mom detetu?
    Promene u ishrani mogu imati značajan uticaj na decu sa autizmom, posebno ako postoje specifični pridruženi zdravstveni problemi kao što su alergije na hranu, intolerancije ili gastrointestinalni poremećaji. Eliminisanje određenih namirnica koje dete ne toleriše ili koje izazivaju upalne procese, poput jaja, glutena iz pšenice ili kazeina iz mleka, može dovesti do smanjenja simptoma povezanih sa autizmom, uključujući poboljšanje u ponašanju i socijalnoj interakciji. Specifični peptidi poput gluteomorfina, koji nastaju kod nedovoljnog varenja glutena, mogu delovati na mozak povećavajući simptome autizma, uključujući neodazivanje na ime, povlačenje u sebe i pojavu stereotipija. Naša praksa i studije pokazuju da bezglutenske ili bezkazeinske dijete uz uvođenje ciljanih suplemenata u skladu sa potrebama deteta na osnovu individualnih testiranja i praćenja, mogu dramatično umanjiti probleme poput gastrointestinalnih smetnji koje utiču na ponašanje deteta, što dovodi do poboljšanja u opštem razvoju i kvalitetu života deteta.
  • Šta je sve neophodno za uspešnu rehabilitaciju i kakve su šanse za poboljšanje?
    Komponente za postizanje maksimalnog efekta u rehabilitaciji: Rana dijagnoza i intervencije - terapijski proces započet pre treće godine, kada dete ima najveći potencijal za napredak Integrativni pristup terapiji usmeren na sva područja funkcionisanja - tretiranje pridruženih stanja u kombinaciji sa tretmanima kao što su logopedski tretman, reedukacija psihomotorike i senzorna integracija Tim stručnjaka - psihijatar, psiholog, logoped, defektolog, specijalista senzorne integracije, specijalista reedukacije psihomotorike, profesor fizičkog vaspitanja i muzikoterapeut Individualizovani tretman - svako dete dobija terapiju prilagođenu njegovim jedinstvenim potrebama Učešće roditelja uz stalnu podršku i smernice našeg tima Integracija u tipičnu okolinu - radimo na razvoju socijalnih veština i prilagođavanju deteta svakodnevnim situacijama u zajednici Sa ranom dijagnozom i dobro implementiranim, integrativnim i intenzivnim programom: 20-30% će napredovati do nivoa koji se ne razlikuje od njihovih vršnjaka 10-20% će funkcionisati zaista dobro u redovnim školama sa nekom vrstom podrške 20-30% će funkcionisati dobro u specijalizovanim školama 10% će trebati podršku na višem nivou Naravno, napredovanje svakog deteta je vrlo individualno i zavisi od potencijala deteta i pravovremenog i upornog rada, kao i posvećenosti roditelja.
bottom of page